Bigfoot, Sasquatch, & Simbolika Yeti & Kuptimi

Jacob Morgan 22-08-2023
Jacob Morgan

Bigfoot, Sasquatch, & Yeti

Simbolizmi & Do të thotë

Po kërkoni për një kohë të qetë? Keni nevojë për ndihmë për të kuptuar të vërtetën në një çështje? Bigfoot, si një kafshë shpirtërore, totem dhe fuqie, mund të ndihmojë! Bigfoot ju mëson për dhuratën e pakapshmërisë dhe si të ndani faktin nga trillimi! Gërmoni thellë në Bigfoot, Sasquatch, & Simbolika dhe kuptimi Yeti për të zbuluar se si ky Udhëzues i Shpirtit të Kafshëve mund t'ju ndriçojë, forcojë dhe mbështesë!

  Bigfoot, Yeti, & Simbolizmi Sasquatch & Kuptimi

  Mendo për Bigfoot-in dhe të vjen në mendje një qenie e gjatë, gjigante, leshore, majmuni, me këmbë të mëdha. Ka pamje në çdo shtet brenda SHBA-ve kontinentale dhe Kanadasë, për të mos përmendur gjithë vëmendjen e medias që tërheq krijesa. Nuk ka dyshim që Bigfoot përfaqëson atë që është "më e madhe se jeta".

  Fjala "Sasquatch" vjen nga gjuha Halkomelem dhe është një term kolektiv që përshkruan " Tregimet Wild Man” u shpërndanë gjerësisht nëpër fiset vendase të Amerikës. "Bigfoot" është një term që hyri në përdorim gati tridhjetë vjet më vonë pas zbulimit të gjurmëve të mëdha të këmbëve që mendohet se i përkasin një Sasquatch. Yetis janë të ndara nga Sasquatch, por njerëzit ende i lidhin dy krijesat për shkak të përshkrimeve të tyre të ngjashme. Dallimi kryesor midis Bigfoot dhe Yeti është se Bigfoot preferon klimat më të ngrohta, dhe Yeti jeton në të ftohtë,zonat malore.

  Shikimet e Sasquatch dhe Yeti janë po aq të ndryshme sa njerëzit që bëjnë raportet. Përshkrimi kryesor mbetet i pandryshuar: krijesa është dykëmbëshe, e gjatë dhe e mbuluar me flokë të bardhë, të kuqërremtë, kafe ose të zezë. Shumë tregime tregojnë se ka një erë aq të fortë sa një person e dallon atë përpara se të shohë krijesën. Krijesat ndryshojnë në lartësi nga gjashtë deri në nëntë këmbë dhe variojnë në peshë nga 400 në 1000 paund ose më shumë.

  Ngjyra e flokëve të Sasquatch ose Yeti shton simbolikën e pasur të këtyre kriptideve kureshtare. E kuqja përfaqëson qëndrueshmërinë, forcën, pasionin dhe fuqinë. Ngjyra kafe nënkupton thjeshtësi, tokëzim dhe stabilitet. E zeza përfaqëson anonimitetin, misterin dhe shkëputjen. E bardha përfaqëson pastërtinë dhe paqen.

  Meqenëse nuk ka asnjë provë të prekshme të ekzistencës së saj, Bigfoot simbolizon atë që mbetet e fshehur, sekretet dhe misteriozen. Duke preferuar izolimin, ato janë një emblemë e individualitetit dhe dëshirës për t'i shpëtuar mentalitetit të tufës.

  Shiko gjithashtu: Simbolika e Ariut Nandi & Kuptimi

  Bigfoot, Yeti, & Sasquatch Spirit Animal

  Bigfoot futet si një kafshë shpirtërore sa herë që jeni në situata ku ndjeni se kushtet ose njerëzit janë frikësues. Bigfoot i shmang njerëzit, por nuk lejon askënd ta kthejë atë në një qoshe! Bigfoot's Medicine ju ndihmon të gjeni guximin për t'i shpëtuar viktimizimit. Motoja e kësaj krijese është: "Qëndroni për veten tuaj! "

  Një Sasquatch vjen si një kafshë shpirtërore kurdridhjet energjike të atyre përreth jush po kullojnë. Sasquatch di si t'u shpëtojë të tjerëve, kështu që vjen për t'ju ndihmuar të gjeni paqen në izolim të përkohshëm. Krijesa është një kafshë shpirtërore ideale për empatitë që kanë vështirësi të akordojnë emocionet e të tjerëve. Bigfoot ju ndihmon të mbuloni veten me një atmosferë të padukshme, në mënyrë që të riktheni energjinë tuaj jetike.

  Yeti vjen tek ju kur jeni duke u përpjekur maksimalisht për të arritur ëndrrat tuaja. Por, të gjitha përpjekjet tuaja do të dështojnë. Ju mund të punoni me energjitë e Yeti-t për t'ju ndihmuar të zbuloni mundësi të reja. Si kafsha juaj shpirtërore, Yeti ju ndihmon të futni këmbën në derë.

  Bigfoot, Yeti, & Kafshë Sasquatch Totem

  Njerëzit me Bigfoot si Totem i lindjes janë detektorë të gënjeshtrës të lindur nga natyra. Askush nuk do t'ju quajë kurrë sylesh. Ju e kuptoni kur të tjerët janë të sinqertë dhe refuzoni të shoqëroheni me ata që nuk janë autentikë.

  Me Sasquatch si Totemin tuaj, ju keni një etje të pashuar për të mësuar dhe informacion rreth të panjohurës, ezoterisë, mistereve ose temave të veçanta. Njerëzit me këtë Totem shpesh studiojnë astrologjinë, numerologjinë, magjinë ose metafizikën. Nuk lodhesh kurrë nga ndjenjat euforike që sjell zbulimi.

  Me Yetin si Totem Kafshë, ju jeni një mbijetues. Ju mbështeteni në intuitën si udhërrëfyesin tuaj nëpër botë. Ju e vlerësoni të qenit në pyll, qoftë për një shëtitje të shkurtër apo për të jetuar jashtë rrjetit.

  Bigfoot, Yeti,& Sasquatch Power Animal

  Thirrni Bigfoot si një Kafshë e Fuqishme kur keni nevojë të pastroni gënjeshtrat nga e vërteta. Nëse ju duhet të zgjidhni një konflikt, por gjeni trillime që errësojnë faktet, Bigfoot është aleati i përsosur i kafshëve për t'ju ndihmuar të kuptoni se çfarë është e vërtetë dhe çfarë jo. Punoni me energjitë e Bigfoot-it kur keni nevojë të dalloni shenjat treguese të një gënjeshtre ose kur nuk keni nevojë të shikoni asgjë tjetër përveç fakteve të vështira; Bigfoot ju lejon të dini kur diçka nuk ka erë të mirë.

  Shiko gjithashtu: Simbolika e renë & Kuptimi

  Thirrni Sasquatch si Kafsha juaj e Fuqishme kur doni të zgjeroni horizontet tuaja, por keni nevojë për një shtytje të vogël për ta bërë këtë. Sasquatch nuk ka kufij ku endet në natyrë. Ndikimi energjik i krijesës do t'ju ndihmojë të bëni ato hapa të mëdhenj jashtë zonës suaj të rehatisë.

  Thirrni ilaçin dhe energjinë Yeti kur doni të shprehni individualitetin tuaj. Askush nuk i imponon pritshmëritë Yetit; krijesa është një jokonformiste e natyrshme. Si një kafshë e fuqishme, ajo ndihmon në procesin e zbulimit të vetvetes dhe ju inkurajon të qëndroni shtatlartë dhe krenarë ndërkohë që jeni vetvetja juaj autentike.

  Kuptimet simbolike vendase të Bigfoot-it të Amerikës

  Shumë fise vendase amerikane kanë një version lokal i "Njeriu i egër" ose Sasquatch, me ngjashmëri në pamjen fizike, por dallime në sjellje. Fiset në veriperëndim të Paqësorit, si Salish, Chinook dhe Bella Coola, ndajnë histori të qenieve të fuqishme, Boqs ose Skoocum-Large,burra që banojnë në pyll, të mbuluar me flokë. Për indianët Bella Coola, Boqs janë krijesa monstruoze që hanë njerëz, por Salishan dhe Chinook i konsiderojnë Boqs si jokërcënues.

  Fiset më agresive, si Ahtna indiane Bush në Alaskën Jugore, ndajnë tregime të frikshme të Kol' eni ose Ts'et' eni . Kol'eni ka karakteristika bogeyman: Një burrë i egër i mbuluar me flokë i tundrës së Alaskës që vjedh dhe konsumon fëmijët.

  Chickasaw vendas në pyjet e shteteve juglindore të Tenesit, Alabama dhe Misisipi kanë një qenie të ngjashme, Lhofa ose Lhonfa , e cila është më shumë si një ogreg i keq. Krijesa, si gjithë të tjerat, ka një trup të plotë flokësh dhe një erë të tmerrshme. Emri i saj përkthehet si "Skinner" ose "Flayer ", duke lënë të kuptohet për sjelljet më të frikshme të bishës. Lhofa vjedh me gra dhe i pastron viktimat. Choctaw kanë tregime për një bishë pothuajse identike, The Shampe , e cila është pothuajse e pamundur për t'u luftuar—Askush nuk guxon t'i afrohet për shkak të erës së saj të padurueshme.

  Fise si Dakota dhe Lakota ndajnë histori të një bishe leshtore që banon në pyll: Chiye-Tanka ose Chiha Tanka . Emri i krijesës sugjeron një besim në një marrëdhënie shpirtërore dhe, ndoshta, një marrëdhënie të largët stërgjyshore midis vendasve dhe kripto-hominidit: Emri i saj përkthehet si "Plaku i madhVëllai .”

  Populli Wenatchee i shtetit të Uashingtonit ka Choanito , që do të thotë “Njerëz të natës ”. Historitë e krijesës tregojnë se jeton në male, fshihet në shpella dhe ka një erë të keqe të patolerueshme. Choanito janë si Trickster, me disa histori të tyre duke rrëmbyer njerëz dhe duke i mbajtur në shpellat e tyre për një sezon të tërë, vetëm për t'i kthyer te njerëzit e tyre të padëmtuar.

  Përrallat Lummi dhe Salish përmendin indianët e shkopit të tmerrshëm : Shpirtrat e këqij të pyllit, përshkrimi fizik i të cilëve ndryshon nga njëri fis në tjetrin, por që shpesh kanë të njëjtat karakteristika si njerëzit e egër të përrallave të tjera indiane . Indianët e shkopit i tërheqin njerëzit me të qeshura ose duke lëshuar zhurma të çuditshme fishkëllimash - ata më pas do t'i çonin në rrugë të gabuar në pyll. Ata gjithashtu kanë fuqinë të hipnotizojnë, paralizojnë dhe shkaktojnë çmenduri te njerëzit. Kaq e frikshme është krijesa, termi "Indianët e shkopit" është një eufemizëm që vendasit e përdornin për t'iu referuar përbindëshit nga frika se përdorimi i emrit të tij të vërtetë tërheq vëmendjen e krijesës dhe shkakton një sulm.

  Bigfoot, Yeti, & Sasquash Dreams

  Kur Bigfoot shfaqet në një ëndërr, mund të jetë për t'ju përgatitur për ngjarje të papritura në jetën tuaj të zgjuar. Një surprizë "e madhe" po ju vjen, e cila mund të jetë ose jo e këndshme, në varësi të kontekstit të ëndrrës.

  Nëse shihni Sasquatch duke ikur nga njerëzit ose duke u përpjekur të fshiheni në ëndërr, kjo ështënënkupton që po ikni nga një situatë nga e cila nuk mund të shpëtoni. Mund të nënkuptojë gjithashtu se duhet të përpiqeni të shmangni një konfrontim kokë më kokë me një tjetër—nuk i dini të gjitha faktet në një situatë në këtë moment.

  Kur një Yeti shfaqet në një ëndërr, ju mund të ndjeni se njerëzit nuk nuk besoj në ju ose aftësitë tuaja. Përndryshe, ëndrra paralajmëron të qenit sylesh, pasi mund të keni të bëni me njerëz që bëjnë premtime shumë të mira për të qenë të vërteta.

  Çelësi i kuptimeve simbolike të këmbës së madhe

  • Kapshmëria
  • Egërsi
  • Mister
  • Vëzhgim
  • Fuqia
  • Sekretet
  • Shpejtësia
  • Surpriza
  • E vërteta
  • E panjohura
  • Egërsia

  Merr Arkën!

  Hapni intuitën tuaj në mbretërinë e egër dhe lironi veten tuaj të vërtetë! Klikoni për blini kuvertën tuaj tani !

  Jacob Morgan

  Jacob Morgan është një shkrimtar i pasionuar dhe entuziast shpirtëror, i përkushtuar për të eksploruar botën e thellë të simbolizmit të kafshëve. Me vite kërkimore dhe përvojë personale, Jacob ka kultivuar një kuptim të thellë të rëndësisë shpirtërore pas kafshëve të ndryshme, totemeve të tyre dhe energjisë që ato mishërojnë. Perspektiva e tij unike mbi ndërlidhjen e natyrës dhe spiritualitetit u ofron lexuesve njohuri të vlefshme dhe udhëzime praktike për t'u lidhur me urtësinë hyjnore të botës sonë natyrore. Nëpërmjet blogut të tij, Qindra shpirtra të thella, toteme dhe kuptime të energjisë së kafshëve, Jacob vazhdimisht jep përmbajtje që provokon mendime që frymëzon individët të përdorin intuitën e tyre dhe të përqafojnë fuqinë transformuese të simbolizmit të kafshëve. Me stilin e tij tërheqës të të shkruarit dhe njohuritë e thella, Jacob i fuqizon lexuesit të nisin udhëtimet e tyre shpirtërore, duke zhbllokuar të vërtetat e fshehura dhe duke përqafuar udhëzimet e shokëve tanë të kafshëve.