Kuotat e balenës & thënie

Jacob Morgan 15-08-2023
Jacob Morgan

Citate balene & Thënie

“Kam bërë mundje me një aligator, kam bërë përleshje me një balenë; rrufeja me pranga, e hedhur bubullima në burg; vetëm javën e kaluar, vrava një gur, plagosa një gur, shtrova në spital një tullë; Jam shumë i keq që e sëmur ilaçin.” – Muhamed Ali “Drita nuk depërton nën sipërfaqen e ujit, kështu që krijesat e oqeanit si balenat dhe delfinët dhe madje 800 lloje peshqish komunikojnë me zë. Dhe një balenë e djathtë e Atlantikut të Veriut mund të transmetojë qindra milje. – Rose George “Fiksioni u shpik ditën kur Jonas mbërriti në shtëpi dhe i tha gruas së tij se ishte tre ditë me vonesë sepse e kishte gëlltitur një balenë”. – Gabriel Garcia Marquez “Të kesh një balenë të madhe, miqësore që i afrohet me dëshirë varkës tënde dhe të të shikojë drejt e në sy është pa dyshim një nga përvojat më të jashtëzakonshme në planet”. – Mark Carwardine “Kërcënimi i vërtetë për balenat është gjuetia e balenave, e cila ka rrezikuar shumë lloje balenash”. – Dave Barry “Unë nuk do të shikoj një balenë të vdesë. Nuk kam parë të vdesë një balenë që kur u largova nga Greenpeace në 1977. – Paul Watson “Ashtu si Jona, balena më kishte gëlltitur; ndryshe nga ai, unë besoja se do ta kaloja përjetësinë brenda barkut të bishës.” - Bob Kerrey "Shumica e fotove të balenave që shihni tregojnë balenat në këtë ujë të bukur blu - është pothuajse si hapësira." – Brian Skerry “Ka njerëz në këtë botë që mund të mbajnë maska ​​balene dhe njerëz që nuk munden, dhe të mençuritdinë se cilit grup i përkasin”. – Tom Robbins “Një anije balene ishte Kolegji im Yale dhe Harvardi im.” – Herman Melville “Të gjithë të tjerët në planet, nga ameba më e ulët deri te balena e madhe blu, shprehin të gjithë elementët përbërës të tyre në një kërcim të përsosur me botën përreth tyre. Vetëm qeniet njerëzore kanë jetë të paplotësuara.” – Nicholas Lore “Më duhet të zbres sërish në det në jetën endacake cigane, në rrugën e pulëbardhave dhe në rrugën e balenës ku era është si një thikë e mprehtë; Dhe gjithçka që kërkoj është një fije e gëzuar nga një shok rover i qeshur, dhe gjumë i qetë dhe një ëndërr e ëmbël kur mashtrimi i gjatë është o." – John Masefield “Në jetë, sipërfaqja e dukshme e Balenës së Spermës nuk është më e rëndësishmja ndër mrekullitë e shumta që ai paraqet. Pothuajse në mënyrë të pandryshueshme është e gjitha e kryqëzuar në mënyrë të pjerrët dhe e rikryqëzuar me shenja të panumërta të drejta në grup të trashë, diçka si ato në gdhendjet më të mira të linjës italiane. Por këto shenja nuk duket se janë të ngulitura në substancën prej qelqi të përmendur më sipër, por duket se shihen përmes saj, sikur të ishin gdhendur në vetë trupin. As kjo nuk është e gjitha. Në disa raste, për syrin e shpejtë dhe të vëmendshëm, ato shenja lineare, si në një gdhendje të vërtetë, por mundësojnë terrenin për përvijime shumë të tjera. Këto janë hieroglifike; domethënë, nëse i quani ato shifra misterioze në muret e piramidave hieroglife, atëherë kjo është fjala e duhur për t'u përdorur në lidhjen aktuale. Nga imjaKujtimi i fshehtë i hieroglifeve të një balenë të spermës në veçanti, më goditi shumë një pjatë që përfaqësonte personazhet e vjetër indianë të gdhendur në palisadat e famshme hieroglifike në brigjet e Misisipit të Sipërm. Ashtu si ata shkëmbinj mistik, edhe balena e shënuar me mistik mbetet e padeshifrueshme.” – Herman Melville “A nuk është kurioze që një qenie kaq e madhe si balena ta shohë botën me një sy kaq të vogël dhe të dëgjojë bubullimën përmes një veshi më të vogël se ai i lepurit? Por nëse sytë e tij ishin të gjerë si thjerrëza e teleskopit të madh të Herschel; dhe veshët e tij të gjerë si portikat e katedraleve; a do ta bënte kjo më gjatë të parit apo më të mprehtë në dëgjim? Aspak.-Pse atëherë përpiqeni të ‘zmadhoni’ mendjen tuaj? Subtilizoni atë.” – Herman Melville “Cili është ndryshimi midis një katedrale dhe një laboratori fizik? A nuk thonë ata të dy: Përshëndetje? Ne spiunojmë balenat dhe objektet e radios ndëryjore; ne vdesim nga uria dhe lutemi derisa të jemi blu." – Annie Dillard “Një nga frikërat e mia të fëmijërisë së humbur ka qenë të pyesja veten se si mund të ndihej një balenë nëse do të kishte lindur dhe edukuar në robëri, më pas do të ishte lëshuar në natyrë - në detin e stërgjyshërve të saj - bota e saj e kufizuar shpërthej menjëherë kur hidhej në thellësitë e panjohura, duke parë peshq të çuditshëm dhe duke shijuar ujëra të reja, duke mos pasur as një koncept të thellësisë, duke mos ditur gjuhën e asnjë bishti balene që mund të takojë. Ishte frika ime nga njëbotë që do të zgjerohej befas, me dhunë dhe pa rregulla apo ligje: flluska dhe alga deti dhe stuhi dhe vëllime të frikshme blu të errët që nuk mbarojnë kurrë.” – Douglas Coupland “Imagjinoni një mashkull dyzet e pesë vjeçar pesëdhjetë këmbë të gjatë, një kafshë të hollë e të zezë me shkëlqim që pret sipërfaqen e ujit të gjelbër të oqeanit me njëzet nyje. Me pesëdhjetë tonë është mishngrënësi më i madh në tokë. Imagjinoni një zemër 400 kilogramësh në madhësinë e një komodie sirtarësh duke e përzënë pesë litra gjak me një goditje nëpër aortën e saj; një vakt me dyzet salmon që lëviz ngadalë poshtë 1200 metra të zorrëve… truri i balenës së spermës është më i madh se truri i çdo krijese tjetër që ka jetuar ndonjëherë…Me lëkurë aq të ndjeshme sa pjesa e brendshme e kyçit të dorës”. – Barry López “Ishte një figurë e një balene, me një trekëndësh të bardhë që supozohej të ishte llak i saj. Spërkatja lëvizte lart e poshtë mbi vrimën e fryrjes. Mbi sprej ishte ulur një grua me flokë të zeza.” - Paul Fleischman "Nëse madhësia do të kishte vërtet rëndësi, balena, jo peshkaqeni, do të sundonte ujërat." – Matshona Dhliwayo “Është shumë e qartë në tregimin biblik se balena që gëlltiti Jonain nuk ishte menduar si një ndëshkim nga Zoti, ishte Zoti që e shpëtoi atë nga mbytja. Pra, në fakt ishte dispozitë për t'i dhënë atij një shans të dytë. Vetë balena ishte fillimi i shansit të dytë të Jonah-it.” – Phil Vischer “Të gjithë të tjerët në planet, nga ameba më e ulët deri te balena e madhe blu, shprehin të gjithaelemente përbërëse në një kërcim të përsosur me botën përreth tyre. Vetëm qeniet njerëzore kanë jetë të paplotësuara.” – Nicholas Lore

Proverbat e balenës

“Nuk ka ngjalë kaq të vogël, por shpreson të bëhet balenë.” – Gjermanisht “Çdo peshk i vogël pret të bëhet balenë”. – Daneze “Hën më shumë se një balenë”. – Arabisht “Sado e madhe të jetë balena, fuzhnjëja e vogël mund t’i rrëmbejë jetën” – Malawian

Jacob Morgan

Jacob Morgan është një shkrimtar i pasionuar dhe entuziast shpirtëror, i përkushtuar për të eksploruar botën e thellë të simbolizmit të kafshëve. Me vite kërkimore dhe përvojë personale, Jacob ka kultivuar një kuptim të thellë të rëndësisë shpirtërore pas kafshëve të ndryshme, totemeve të tyre dhe energjisë që ato mishërojnë. Perspektiva e tij unike mbi ndërlidhjen e natyrës dhe spiritualitetit u ofron lexuesve njohuri të vlefshme dhe udhëzime praktike për t'u lidhur me urtësinë hyjnore të botës sonë natyrore. Nëpërmjet blogut të tij, Qindra shpirtra të thella, toteme dhe kuptime të energjisë së kafshëve, Jacob vazhdimisht jep përmbajtje që provokon mendime që frymëzon individët të përdorin intuitën e tyre dhe të përqafojnë fuqinë transformuese të simbolizmit të kafshëve. Me stilin e tij tërheqës të të shkruarit dhe njohuritë e thella, Jacob i fuqizon lexuesit të nisin udhëtimet e tyre shpirtërore, duke zhbllokuar të vërtetat e fshehura dhe duke përqafuar udhëzimet e shokëve tanë të kafshëve.