Kuotat e Bear & thënie

Jacob Morgan 01-08-2023
Jacob Morgan

Qitesat e Bear & Thënie

“Respekto gjithmonë Nënën Natyrë. Sidomos kur ajo peshon 400 paund dhe po ruan foshnjën e saj.” – James Rollins

“Mënyra më e mirë për të qenë i sjellshëm me arinjtë është të mos jesh shumë afër tyre.”- Margaret Atwood

“Mendoj se atij thjesht i pëlqente të ishte me arinjtë sepse ata e bënin këtë mos e bej te ndihet keq. Edhe unë e kuptoj. Kur ishte me arinjtë, ata nuk u interesuan që ai ishte disi i çuditshëm. Ata nuk i bënë atij një mori pyetjesh marrëzi se si ndihej, ose pse bëri atë që bëri. Ata thjesht e lanë të jetë ai që ishte.”- Michael Thomas Ford

“Kur je aty ku jetojnë arinjtë e egër, mëson t'i kushtosh vëmendje ritmit të tokës dhe vetes. Arinjtë jo vetëm që e bëjnë habitatin të pasur, ata na pasurojnë vetëm duke qenë.”- Linda Jo Hunter

“Pra, kjo ishte mbretëria e saj: një shtëpi tetëkëndëshe, një dhomë plot me libra dhe një ari.” – Marian Engel

“Kur bie një gjilpërë pishe në pyll, e sheh shqiponja; dreri e dëgjon dhe ariu e nuhat atë.” – Thënia e Kombeve të Parë

Shiko gjithashtu: Simbolizmi i peshkaqenit & Kuptimi

“Arinjtë nuk janë shokë të njerëzve, por fëmijë të Zotit, dhe dashuria e Tij bamirëse është mjaft e gjerë për të dy… Ne kërkojmë të vendosim një vijë të ngushtë midis vetes dhe zerave me pupla që guxojmë t’i quajmë engjëj. , por kërkoni një pengesë ndarjeje me gjerësi të pafundme për t'i treguar pjesës tjetër të krijimit vendin e duhur. Megjithatë, arinjtë janë bërë nga i njëjti pluhur si ne, dhe thithin të njëjtat erëra dhe pinë të njëjtat ujëra. Një arinjditët ngrohen nga i njëjti diell, banesat e tij pushtohen nga i njëjti qiell blu dhe jeta e tij kthehet dhe zbaticohet me pulsime zemre si kjo e jona dhe u derdh nga i njëjti shatërvan…”- John Muir

“Ata që janë grumbulluar larg në vendin e thinjur e dinë se prania e qoftë edhe një grizzly në tokë lartëson malet, thellon kanionet, ftoh erërat, ndriçon yjet, errëson pyllin dhe shpejton pulsin e të gjithë atyre që hyjnë në të. . Ata e dinë se kur një ari vdes, vdes diçka e shenjtë në çdo gjallesë të ndërlidhur me atë mbretëri…”. – John Murray

“Malet kanë qenë gjithmonë këtu, dhe në to, arinjtë.”- Rick Bass

“Të zbresësh grizzlies në Alaskë është njësoj si ta çosh lumturinë në parajsë; dikush mund të mos arrijë kurrë atje.”- Aldo Leopold

“Nëse raca njerëzore do të mbijetojë, atëherë ne duhet të respektojmë të drejtat e specieve të tjera për të mbijetuar. Ndarja e hapësirës së dhomës së gjumit me një arush grizzly nuk është praktike, por ndarja e hapësirës së shkretëtirës është. Prandaj, ne duhet të kufizojmë aktivitetin njerëzor në hapësirat ku jetojnë specie të kërcënuara ose të rrezikuara. Ne duhet të qëndrojmë jashtë dhomës së tyre të gjumit. Lini mënjanë disa hapësira të egra ndërsa ato ekzistojnë ende. Mbyllja e hapësirave të egra pasi të gjitha gjërat e egra janë zhdukur nuk do të funksionojë.”- Bob McMeans

“Mendoj se do të ishte e përshtatshme, nëse ndër gjurmët e fundit që ka krijuar njeriu në tokë do të gjendeshin gjurmët e mëdha të këmbëve. të ariut të madh kafe.” - KontFleming

“Kur të gjithë shkëmbinjtë e rrezikshëm janë rrethuar, të gjitha pemët që mund të bien mbi njerëzit janë prerë, të gjitha insektet që kafshojnë janë helmuar ... dhe të gjithë grizzlies janë të ngordhur sepse herë pas here janë e rrezikshme, shkretëtira nuk do të bëhet e sigurt. Përkundrazi, siguria do ta ketë shkatërruar shkretëtirën.” – R. Yorke Edwards

"Ajo që ne duket se duam është një pamje statistikisht e homogjenizuar e një specieje, kur ne me të vërtetë duhet t'i shikojmë arinjtë si mekanizma dinamikë dhe të gjallë."- Dr. Barrie Gilbert

“Arinjtë më mbajnë të përulur. Ato më ndihmojnë të mbaj botën në perspektivë dhe të kuptoj se ku përshtatem në spektrin e jetës. Ne duhet ta ruajmë shkretëtirën dhe monarkët e saj për veten tonë dhe për ëndrrat e fëmijëve. Ne duhet të luftojmë për këto gjëra sikur jeta jonë të varet prej saj, sepse kjo varet.”- Wayne Lynch

“Grizli është një simbol i asaj që është e drejtë me botën.” – Charles Jonkel

“I gjallë, grizzly është një simbol i lirisë dhe mirëkuptimit – një shenjë që njeriu mund të mësojë të ruajë atë që ka mbetur nga toka. I zhdukur, do të jetë një tjetër dëshmi e zbehtë e gjërave që njeriu duhet të kishte mësuar më shumë, por ishte shumë i preokupuar me veten për t'i vënë re. Në gjendjen e tij të vështirë, ai është mbi të gjitha një simbol i asaj që njeriu po i bën të gjithë planetit. Nëse ne mund të mësojmë nga këto përvoja dhe të mësojmë në mënyrë racionale, si grizzly ashtu edhe njeriu mund të kenë një shans për ta bërë këtëmbijetoj." – Frank Craighead

“Fati i arinjve në shumë zona të botës do të vendoset në 10-20 vitet e ardhshme. E ardhmja e disa specieve është në dyshim serioz. Eliminimi i arinjve nga 50-75 përqind e gamës së tyre historike tashmë ka ndodhur dhe pjesa e mbetur do të ulet nëse përpjekjet serioze nuk fokusohen në ruajtjen e ariut. – Dr. Chris Servheen

“Atje lart në malin Huckleberry, nuk mund të flija… Ndërsa qielli shpërtheu në majat e Glacier, e gjeta veten thellësisht të prekur nga pamja nga lartësia jonë – në perëndim të dritat e Montanës, Hungry Horse dhe Columbia Falls, dhe fermat përgjatë skajit verior të liqenit Flathead, dhe mbrapa në drejtim të lindjes së diellit, luginat e buta dhe të mjegullta të parqeve, jo një dritë elektrike që tregon: pak sa për të ruajtur për bredhjet i një kafshe të madhe dhe të shenjtë që mund të na mësojë, nëse asgjë tjetër, me fuqinë dhe dilemën e tij, një përulësi të vogël të përbashkët.”- William Kittredge

Ariu më ngriti lart që të mund të shihja gjithë Tokën. Ai tha se unë kërcej lart midis shkëmbinjve dhe jetoj përgjithmonë. – Plotë Gojë (Korbi)

“Shumica e kafshëve tregohen me kursim. Ariu i thinjur është gjashtë deri në tetëqind paund kontrabandë. Nuk ka nevojë të fshihet. Nëse do të ishte një person, do të qeshte me zë të lartë në restorante të qeta, do të vishte me mburrje rrobat e gabuara për raste të veçanta dhe ndoshta do të luante hokej.” - CraigFëmijët

Bear Proverbat

"Dy arinj në një shpellë nuk do të përfundojnë mirë."- Mongoli

"Mbretërit dhe Arinjtë shpesh shqetësojnë rojtarët e tyre."- Scot

"Për arinjtë, dimri është një natë."- E panjohur

"Ariu është në pyll, por lëvorja shitet." – E panjohur

Shiko gjithashtu: Struci & Simbolizmi Emu & Kuptimi

“Një mace përdor putrën e saj, një ari të pesë gishtat.” – E panjohur

"Puna nuk është ariu, nuk shkon në pyll." – E panjohur

Jacob Morgan

Jacob Morgan është një shkrimtar i pasionuar dhe entuziast shpirtëror, i përkushtuar për të eksploruar botën e thellë të simbolizmit të kafshëve. Me vite kërkimore dhe përvojë personale, Jacob ka kultivuar një kuptim të thellë të rëndësisë shpirtërore pas kafshëve të ndryshme, totemeve të tyre dhe energjisë që ato mishërojnë. Perspektiva e tij unike mbi ndërlidhjen e natyrës dhe spiritualitetit u ofron lexuesve njohuri të vlefshme dhe udhëzime praktike për t'u lidhur me urtësinë hyjnore të botës sonë natyrore. Nëpërmjet blogut të tij, Qindra shpirtra të thella, toteme dhe kuptime të energjisë së kafshëve, Jacob vazhdimisht jep përmbajtje që provokon mendime që frymëzon individët të përdorin intuitën e tyre dhe të përqafojnë fuqinë transformuese të simbolizmit të kafshëve. Me stilin e tij tërheqës të të shkruarit dhe njohuritë e thella, Jacob i fuqizon lexuesit të nisin udhëtimet e tyre shpirtërore, duke zhbllokuar të vërtetat e fshehura dhe duke përqafuar udhëzimet e shokëve tanë të kafshëve.