Simbolizmi Gremlin & Kuptimi

Jacob Morgan 03-10-2023
Jacob Morgan

Simbolizmi Gremlin & Kuptimi

Doni të arrini gjendje alternative të vetëdijes? Po kërkoni të mposhtni një fobi? Gremlin, si një kafshë shpirtërore, totem dhe fuqie, mund të ndihmojë! Gremlin ju mëson të lëvizni nëpër nivele të ndryshme ndërgjegjësimi, duke ju treguar se si të përballeni me atë që keni frikë! Gërmoni thellë në simbolikën dhe kuptimin e Gremlin për të zbuluar se si ky Udhëzues i Shpirtit të Kafshëve mund t'ju forcojë, zgjojë dhe ndriçojë.

Simbolizmi Gremlin & Kuptimi

“Gremlin” është një emër i njohur; vetëm dëgjimi i fjalës ngjall imazhe të Mogwai të mbuluar me gëzof dhe sy të hapur që shfaqet në filmin e vitit 1984 me të njëjtin emër. Mogwai ka një zë si fëmijë falë Howie Mandel, dhe pamja e tij e parezistueshme është një përzierje imagjinative midis një arushi Teddy të animuar dhe një qenush Pug. Por Gremlin që del nga mitologjia është shumë më tepër si krijimet monstruoze që shpërthejnë nga Mogwai sapo krijesa laget dhe dikush bën gabimin duke e ushqyer pas mesnate.

Është ironike fjala ”Mogwai ” në asnjë mënyrë nuk përshkruan pamjen e ëmbël të krijesës në filmin e Warner Brothers. Në vend të kësaj, kuptimi i fjalës lë të kuptohet për krijesat djallëzore dhe shkatërruese, ekzistenca e të cilave rezulton nga një sërë ngjarjesh që i atribuohen Ligjit të Murphy: "Ajo që mund të shkojë keq, do të shkojë keq." "Mogwai" në kantonisht dhe do të thotë "demon, djall, shpirt i keq ose përbindësh". Fjala ka gjithashtu rrënjë në sanskritishten "Mara", që do të thotë "qenie të liga" dhe "vdekje". Shtojini kësaj kuptimin e " Gremlin,” i cili rrjedh nga anglishtja e vjetër “Gremian”, që do të thotë “të mërzitur” dhe tani keni një pamje të plotë të natyrës së vërtetë të Gremlinit mitik: Një krijesë e tmerrshme, shqetësuese dhe e dëshpëruar e aftë për të shkaktuar lëndime të konsiderueshme apo edhe vdekje.

Origjina e Gremlins është e paqartë. Disa burime sugjerojnë se krijesa i ka rrënjët në historitë dhe ngjarjet e Airmen që ndodhën gjatë Luftës së Dytë Botërore. Gremlins janë përgjegjës për sabotimin e avionëve, veçanërisht avionët që u përkasin pilotëve britanikë në Forcën Ajrore Mbretërore në Indi, Lindjen e Mesme dhe Maltë. Disa burime argumentojnë se është e mundur të gjurmohen historitë e krijesës që nga Lufta e Parë Botërore, por nuk ka asnjë provë për të mbështetur idenë.

Krijesat kanë sy të mëdhenj, të çuditshëm, thumba në shpinë, të mëdha, të mprehta veshë, trupa të vegjël dhe dhëmbë të mprehtë si brisk. Përshkrimet alternative variojnë nga krijesat e shfaqura si kukudhë ose goblin deri tek krijesat pa qime zvarranike me krahë si lakuriq nate. Ronald Dahl, autori i tregimit të viteve 1940, “Gremlinët” i quan femrat e rritura Gremlins janë Fifinelas, fëmijët meshkuj janë Widgets dhe pasardhësit femra janë Flibbertigibbets. I njëjti shkrimtar sugjeron se Gremlins janë bërë një simbol kur punët njerëzore shkojnë në mënyrë të tmerrshme dhe misteriozei shtrembër.

Gremlinët janë krahasuar gjithashtu me krijesa kimerike që shfaqin atributet e një Bull Terrier dhe Jackrabbit të kombinuara, ndërsa histori të tjera i përmbahen krahasimeve fantastike të provuara dhe të vërteta duke sugjeruar se krijesat janë më shumë si Merfolk. Madje ka mospërputhje përmasash në përshkrimin e Gremlin, me disa që thonë se krijesa është rreth gjashtë inç e gjatë dhe llogari të tjera që pretendojnë se Gremlins arrin një lartësi prej tre këmbësh. Pamja e tyre e veçantë e bën Gremlin një simbol të asaj që njerëzit kanë frikë. Krijesa nënkupton të gjitha gjërat e pakuptueshme, monstruoze, mahnitëse ose vizualisht tronditëse, ndërsa ndryshimet e pashpjegueshme në pamje e lidhin krijesën me ndryshimin e formës dhe të panjohurën.

Sipas legjendës, Gremlins shkaktojnë mosfunksionim të makinerive dhe aeroplanëve. Një referencë për Gremlin dhe sjelljen e tyre shqetësuese shfaqet në “The ATA: Gratë me krahë”, një roman nga aviatorja Pauline Gower i shkruar në fund të viteve 1930. Gower e referon Skocinë si "Vendi Gremlin" dhe sugjeron se rajoni është shtëpia e Gremlinëve që përdorin gërshërë për të prerë telat e biplanëve pa e kuptuar pilotët e avionëve se çfarë kanë bërë derisa të jetë tepër vonë. Anëtarët e Forcave Ajrore Mbretërore bënë ankesa të ngjashme kur aksidente të pashpjegueshme ndodhën gjatë një fluturimi. Sjellja e keqe që shfaqin Gremlins e bën krijesën një emblemë të energjive mashtruese, ligësisë dhe kaosit.Meqenëse Gremlins shkaktojnë probleme me avionët, bisha ka lidhje me Elementin e Ajrit.

Në një kohë, njerëzit mendonin se Gremlins sulmonin më rrallë avionët që i përkisnin armikut dhe, si rezultat, shfaqnin simpati kundërshtare. Por më vonë u zbulua përmes një hetimi të gjerë se avionët e armikut pësuan një sasi pothuajse të barabartë të dëmtimeve të pashpjegueshme. Gremlin nuk i intereson se kë po sulmon. Thjesht sulmon gjithçka që dëshiron. Natyrisht, pa asnjë provë reale Gremlins ishin përgjegjës për dëmtimin e avionëve histori të tilla shërbejnë për të drejtuar gishtin e fajit dhe ka shumë të ngjarë në drejtimin e gabuar.

Atribuimi i dëmtimit të avionit ndaj Gremlins e lidh krijesën me kok turku. Ka një ironi të çuditshme që rrjedh nga shpërdorimi i fajit. Meqenëse pilotët mund të fajësonin Gremlins për dështimin mekanik të një avioni, kjo i lejoi ata të ruanin një nivel më të lartë besimi në kompetencën e tyre. Një rritje e madhe e moralit është diçka që disa shkrimtarë ia atribuojnë aftësisë së pilotëve për të penguar pushtimin e planifikuar të Gjermanisë në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 1940. Si të tillë, Gremlins përfaqësojnë aleatë të pazakontë dhe rezultate të papritura.

Ka pasur pilotë që kanë raportoi se kishte parë vërtet krijesat duke shkatërruar pajisjet ose duke dëshmuar për pasojat e shkatërrimit të tyre. Raporte të tilla kundërshtohen nga ata që mendojnë se pamjet nuk janë gjë tjetër veçse një mendje e stresuarekspozuar ndaj ndryshimeve në lartësi dhe lartësive ekstreme, duke çuar në përvoja halucinative. Këtu, Gremlins korrespondojnë me pakapshmërinë, paprekshmërinë dhe përvojën e realiteteve alternative.

Gremlin Spirit Animal

Kur Gremlin hyn në jetën tuaj si një kafshë shpirtërore, është koha për të vënë në punë aftësitë tuaja vëzhguese dhe akordoni në shqisat tuaja psikike. Prania e Gremlin vjen si një sinjal për të pritur të papriturën. Nëse nuk jeni të përgatitur ose vigjilent në këtë kohë, mund të bini viktimë e Ligjit të Murphy, ku gjithçka dhe gjithçka shkon keq, sepse keni anashkaluar detajet kritike.

Gremlin është lozonjar, kështu që si një kafshë shpirtërore, pamja e krijesës është një thirrje për ju për të sjellë më shumë gëzim në jetën tuaj. Nëse ju mungon frymëzimi ose nuk keni qeshur shumë, fëmija juaj i brendshëm vuan. Gremlin vjen te njerëzit që duhet të gjejnë një ekuilibër midis punës dhe lojës. Si Aleati juaj i Kafshëve, Gremlin pyet, "Kur ishte hera e fundit që u liruat me braktisje të egër?"

Gremlin Totem Animal

Nëse e keni Gremlin si Totem Kafshë, ju jeni një mashtrues i vërtetë në zemër. Gënjeshtra e prillit ka të ngjarë të jetë festa juaj e preferuar, pasi nuk ka asgjë më argëtuese sesa një shaka praktike e kryer pa problem. Ju keni një sens të mrekullueshëm humori dhe një shpirt lozonjare, por disa njerëz mund të mos i kuptojnë ose madje të mos ju pëlqejnë disa nga lojërat si fëmijë që luani. Por ata që vlerësojnë natyrën tuaj të turpshmee di gëzimin që sjell në jetën e tyre.

Njerëzit me Gremlin si një kafshë Totem janë gjithmonë gati për çdo gjë. Ata planifikojnë projekte paraprakisht dhe janë të fiksuar për të kontrolluar dyfish punën e tyre. Për shkak të gatishmërisë suaj të vazhdueshme, ju keni gjithashtu aftësi të jashtëzakonshme organizuese.

Shiko gjithashtu: Simbolizmi Roadrunner & Kuptimi

Me Gremlin si kafshën tuaj Totem, ju keni një kuptim të jashtëzakonshëm të teknologjisë. Ju ka të ngjarë të zotëroni të gjitha pajisjet më të fundit dhe madje mund të keni një karrierë duke punuar si shkrimtar teknik ose në zhvillimin e kompjuterëve ose pajisjeve të tjera elektronike.

Gremlin Power Animal

Thirrni Gremlin si një kafshë të fuqishme kur ju 'kërkoni mbështetje në rregullimin e situatave ose problemeve, veçanërisht kur çështje të tilla kanë një bazë në teknologji. Gremlin ka njohuri të avancuara të elektronikës, kështu që shërben për t'ju mbështetur kur kërkoni të bëni riparime. Nëse keni nevojë për ndihmë për të çmontuar diçka, Gremlin është edhe më i mirë kur bëhet fjalë për zbërthimin e gjërave.

Thirrni Gremlin kur duhet të mbani një profil të ulët. Nëse po kërkoni të largoheni nga turma ose keni nevojë për elementin e befasisë në një situatë, Gremlin i njeh truket që ndihmojnë në krijimin e padukshmërisë. Në të njëjtën kohë, Gremlin mund të jetë mjaft i qetë, pasi ato bëjnë shumë nga dëmet që shkaktojnë përpara se njerëzit të marrin parasysh. Si një kafshë e fuqishme, Gremlin ju ndihmon të shfrytëzoni heshtjen, kështu që do të keni vëzhgim më të mirë të një situate, gjendjeje osemarrëdhënie.

Gremlin Dreams

Nëse Gremlin shfaqen në ëndrrat tuaja, ka të tjerë që janë në jetën tuaj që nuk janë aspak të mira. Të këqijat mund të variojnë nga shaka të ngjashme me mashtruesit deri në sabotim të plotë. Nëse ka një ose më shumë Gremlin në ëndrrat tuaja, mund të nënkuptojë gjithashtu se është koha për t'u përgatitur për çdo gjë dhe çdo gjë që të ndodhë. Gremlins janë mishërimi i befasisë dhe të papriturës. Shfaqja e Gremlins mund të nënkuptojë gjithashtu se dikush po përpiqet t'ju fajësojë për diçka që po bën, ose ju po përdorni një tjetër si kok turku në një situatë.

Shiko gjithashtu: Simbolika Magpie & Kuptimi

Çelësi i kuptimeve simbolike Gremlin

  • Shkatërrimi
  • I paprekshëm
  • Inteligjenca
  • Padukshmëria
  • Djegësi
  • Djapi i shpifjes
  • Vjedhurazi
  • E papritura
  • Tlash
  • Natyra e egër

Merr Arkën!

Hape intuitën tënde në mbretërinë e egër dhe liro veten tënde të vërtetë! Klikoni për bleni kuvertën tuaj tani !

Jacob Morgan

Jacob Morgan është një shkrimtar i pasionuar dhe entuziast shpirtëror, i përkushtuar për të eksploruar botën e thellë të simbolizmit të kafshëve. Me vite kërkimore dhe përvojë personale, Jacob ka kultivuar një kuptim të thellë të rëndësisë shpirtërore pas kafshëve të ndryshme, totemeve të tyre dhe energjisë që ato mishërojnë. Perspektiva e tij unike mbi ndërlidhjen e natyrës dhe spiritualitetit u ofron lexuesve njohuri të vlefshme dhe udhëzime praktike për t'u lidhur me urtësinë hyjnore të botës sonë natyrore. Nëpërmjet blogut të tij, Qindra shpirtra të thella, toteme dhe kuptime të energjisë së kafshëve, Jacob vazhdimisht jep përmbajtje që provokon mendime që frymëzon individët të përdorin intuitën e tyre dhe të përqafojnë fuqinë transformuese të simbolizmit të kafshëve. Me stilin e tij tërheqës të të shkruarit dhe njohuritë e thella, Jacob i fuqizon lexuesit të nisin udhëtimet e tyre shpirtërore, duke zhbllokuar të vërtetat e fshehura dhe duke përqafuar udhëzimet e shokëve tanë të kafshëve.