Kuotat e luanit & thënie

Jacob Morgan 02-10-2023
Jacob Morgan

Citate të luanit & Thënie

“Nuk kam frikë nga një ushtri luanësh të udhëhequr nga një dele; Kam frikë nga një ushtri delesh të udhëhequr nga një luan.”– Aleksandri i Madh “Një person vërtet i fortë nuk ka nevojë për miratimin e të tjerëve më shumë se një luan ka nevojë për miratimin e deleve.”– Vernon Howard “Unë isha njeriu më i turpshëm i shpikur ndonjëherë, por kisha një luan brenda meje që nuk e mbyllte gojën!”– Ingrid Bergman “E vetmja gjë e shkëlqyer që mund të mësohet nga një luan është që çdo gjë që një njeri ka ndërmend të bëjë duhet të bëhet prej tij me një përpjekje të përzemërt dhe të sforcuar.”– Chanakya “Është më mirë të jesh luan për një ditë sesa një dele gjatë gjithë jetës”.– Elizabeth Kenny “Luani vrapon më shpejt kur është i uritur.”– Salman Khan “Unë ndonjëherë jam dhelpër dhe nganjëherë luan. I gjithë sekreti i qeverisjes qëndron në të ditur se kur duhet të jetë njëri apo tjetri.”– Napoleon Bonaparte “Një optimist është dikush që preket nga një luan, por kënaqet me peizazhin.”– Walter Winchell “Kurrë nuk kam menduar shumë për guximin e një zbutësi luani. Brenda kafazit ai është të paktën i sigurt nga njerëzit.”– George Bernard Shaw “Një luan i plagosur ende dëshiron të vrumbullojë.”– Randy Pausch “Me çdo ditë të re në Afrikë, një gazela zgjohet duke e ditur se duhet të kapërcejë luanin më të shpejtë ose të vdesë. Në të njëjtën kohë, një luan përzihet dhe shtrihet, duke e ditur se duhet t'i kalojë gazelës më të shpejtë ose të vdesë nga uria. eshte jotë ndryshme për racën njerëzore. Pavarësisht nëse e konsideroni veten një gazelë apo një luan, ju duhet të vraponi më shpejt se të tjerët për të mbijetuar.”– Mohammed bin Rashid Al Maktoum “Kur shumë punojnë së bashku për një qëllim, gjëra të mëdha mund të arrihen. Thuhet se një këlysh luani u vra nga një koloni e vetme milingonash.”– Saskya Pandita “Të arrish disponimin e një luftëtari nuk është një çështje e thjeshtë. Është një revolucion. Të konsiderosh luanin, minjtë e ujit dhe njerëzit tanë si të barabartë është një akt madhështor i shpirtit të një luftëtari. Duhet fuqi për ta bërë këtë.”– Carlos Castaneda “Luani quhet “mbret i kafshëve” padyshim për një arsye.”– Jack Hanna “Disa njerëz humbasin çdo respekt për luani nëse nuk i gllabëron në çast. Nuk është e pëlqyeshme për disa njerëz.”– Will Cuppy “Një herë u ngjita në kafazin e një luani malor dhe ajo m’u afrua dhe më vuri putrën në fytyrë, por ajo i mbajti kthetrat të tërhequra.”– Edward Hoagland “Nëse një luan mund të fliste, ne nuk mund ta kuptonim.”– Ludwig Wittgenstein “Më kujtohet në cirk që mësova se kllouni ishte princi, princi i lartë. Gjithmonë kam menduar se princi i lartë ishte luani apo magjistari, por kllouni është më i rëndësishmi.”– Roberto Benigni “Frymëzimi im numër një ishte nëna ime. Ajo punoi dy punë dhe përgatiti mëngjesin dhe darkën. Në thelb e quajta nënën time, Luani. Ajo është e ashpër dhe është krenare.Do të doja të mendoja se disa nga ato më fshihen.”– Christopher Judge “E dini, unë jam një Luan. Luani është një pjesë gjigante e imja.”– Patrick Swayze “Çdo qen është një luan në shtëpi.”– Henry George Bohn “Ishte kombi dhe raca që banonte në të gjithë botën glob që kishte zemrën e luanit. Unë pata fatin të më thirrën për të dhënë ulërimë.”– Winston Churchill “Më pëlqen të shikoj Serengetin, mënyrën se si jetojnë luanët. E vetmja mënyrë që luani mbret të humbasë kurorën e tij është duke e mposhtur fizikisht atë.”– Ray Lewis “Luani, megjithatë, dëgjohet rrallë – shumë më rrallë shihet.”– John Hanning Speke “Do të doja të shkoja në ëndrrën e një kafshe – si ajo e një luani apo e një maceje. Jam i sigurt që është shumë fantastike.”– Marion Cotillard “Në njëzet vjeç njeriu është një pallua, në tridhjetë një luan, në dyzet një deve, në pesëdhjetë një gjarpër, në gjashtëdhjetë një qen, në moshën shtatëdhjetë vjeç majmun, në moshën tetëdhjetë fare.”– Baltasar Gracian “Macja: një luan pigme që i do minjtë, urren qentë dhe patronizon qeniet njerëzore.”– Oliver Herford “Një anglez , duke u lajkuar, është një qengj; i kërcënuar, një luan.”– George Chapman “Vetëm në art luani do të shtrihet me qengjin dhe trëndafili do të rritet pa gjemb.”– Martin Amis “Vepra e një luani orët janë vetëm kur ai është i uritur; sapo të jetë i kënaqur, grabitqari dhe gjahu jetojnë në paqe së bashku."- Chuck Jones "Mos ki frikë, ne jemi të natyrës sëluan, dhe nuk mund të zbresë në shkatërrimin e minjve dhe kafshëve të tilla të vogla.”– Elizabeth I “Nju Jorku është me të vërtetë vendi ku duhet të jesh; të shkosh në Nju Jork, do të shkosh në qendër të botës, në strofkën e luanit.”– Zubin Mehta “Kam një mik që është zbutës luani. Ai ishte mësues shkolle derisa i humbi nervat.”– Les Dawson “Më pëlqen të përballoj sfidat, pasi emri im Leander do të thotë “zemra e luanit.”– Leander Paes “Ti mund të thotë gjithashtu, 'Ky është një plesht trim që guxon të hajë mëngjesin e tij në buzën e një luani.”– William Tecumseh Sherman “Më mirë do të isha bishti i një luani sesa koka e një miu. ”– Daddy Yankee “Guximi është i strehuar keq që banon në numër; luani nuk e numëron kurrë kopenë që është rreth tij, as nuk peshon sa kope duhet të shpërndajë.”– Aaron Hill “Luani ynë i ngjallur nga qerpikët e bishtit të tij kokëfortë tani do të sulmojë armiqtë e huaj.”– John Dryden “Luani nuk është luan nuk është luan. Si individë, si bashkëshortë, si anëtarë të një shoqërie, ata janë të gjithë shumë të ndryshëm.”– Frans Lanting “Unë kurrë nuk kam qenë një luan social; Unë u identifikova gabimisht si një i tillë sepse kam një grua të dytë shumë tërheqëse.”– John Gutfreund “Tingujt e brishtë dhe të pambrojtur për të cilët jemi në gjendje duket se janë thelbësore për një aftësi të mëvonshme për të ulëritur si luan pa frikë të gjithë deri në vdekje.”– David Whyte “Kur një luan nuk e merr prenë e tij, aimbetet i uritur. Kur gjahu shpëton veten, ai nuk ka fituar, por ka shpëtuar jetën e tij.”– Uday Kotak “Ka një shprehje në persisht, “të luash me bishtin e luanit.” Unë nuk isha ajo që shoqëria iraniane donte që unë të isha - një vajzë e mirë. Kam luajtur me bishtin e luanit.”– Golshifteh Farahani

FERBAT E LUANIT

“Miqësia e të mëdhenjve është vëllazëri me luanët.”– italisht “Luanët në kohën e paqe; dreri në luftë.”– italisht “Një ushtri delesh e udhëhequr nga një luan do të mundte një ushtri luanësh të udhëhequr nga një dele.”– Latinisht “Derisa luanët të kenë historianët e tyre, tregimet e gjuetisë gjithmonë do t'i lavdërojnë historianët e tyre."- Azerbajxhani "Luanët besojnë se të gjithë ndajnë gjendjen e tyre shpirtërore."- irlandez "Nëse shihni këpurdhët e luanëve, don 'Mendo se luani po buzëqesh.”– Arabisht “Ata që nuk shkojnë në luftë vrumbullojnë si luanë.”– Kurde “Një qen do të jetë gjithmonë qen, edhe nëse ai është rritur nga luanët.”– Libanez “Më mirë të jesh bisht për luanët se sa për kokën e dhelprave.”– Hebraisht “Luanët besojnë se të gjithë kanë gjendjen e tyre shpirtërore.”– Meksikan “Jo të gjithë ata që kanë kthetra janë luanë.”– Suahili “Luanët vrumbullues nuk vrasin pre.”– Afrikan

Jacob Morgan

Jacob Morgan është një shkrimtar i pasionuar dhe entuziast shpirtëror, i përkushtuar për të eksploruar botën e thellë të simbolizmit të kafshëve. Me vite kërkimore dhe përvojë personale, Jacob ka kultivuar një kuptim të thellë të rëndësisë shpirtërore pas kafshëve të ndryshme, totemeve të tyre dhe energjisë që ato mishërojnë. Perspektiva e tij unike mbi ndërlidhjen e natyrës dhe spiritualitetit u ofron lexuesve njohuri të vlefshme dhe udhëzime praktike për t'u lidhur me urtësinë hyjnore të botës sonë natyrore. Nëpërmjet blogut të tij, Qindra shpirtra të thella, toteme dhe kuptime të energjisë së kafshëve, Jacob vazhdimisht jep përmbajtje që provokon mendime që frymëzon individët të përdorin intuitën e tyre dhe të përqafojnë fuqinë transformuese të simbolizmit të kafshëve. Me stilin e tij tërheqës të të shkruarit dhe njohuritë e thella, Jacob i fuqizon lexuesit të nisin udhëtimet e tyre shpirtërore, duke zhbllokuar të vërtetat e fshehura dhe duke përqafuar udhëzimet e shokëve tanë të kafshëve.