Simbolizmi yjor & Kuptimi

Jacob Morgan 17-08-2023
Jacob Morgan

Simbolizmi yjor & Kuptimi

Ylli i ëmbël ishte një zog i preferuar i Mozartit. Ai kishte një të tillë prej vitesh, duke shkruar një eulogji për Starling pas vdekjes. Shkrimi i tij tregon se notat melodioze të zogut ndikuan në disa nga pjesët e tij, duke përfshirë Koncertin e Pianos 17. Njerëzit vazhdojnë të shijojnë bilbilat, trillet dhe bilbilat e Yllit, duke i dhënë atij lidhje të fuqishme me komunikimin e larmishëm dhe muzën.

Starlingët mund të kopjojnë zogj si Jays dhe Hawks. Ata janë imitues të aftë me një repertor të plotë, duke përfshirë tinguj nga zogjtë e tjerë, por edhe alarmet e makinave dhe bip-et e celularëve. Ndërsa dëgjoni Starlings nga rajone të ndryshme, mund të vini re dialekte të veçanta. Të qenit një imitues i mirë përmirëson aftësitë e tyre të mbijetesës. Starling e di se ndonjëherë ju nevojitet një perde tymi për siguri.

  Simbolism Starling & Kuptimi

  Edhe pse jo vendas në Shtetet e Bashkuara, mbërritja në Amerikë falë Eugene Schieffelin, i cili ishte pjesë e Shoqërisë Amerikane të Aklimatizimit. Grupi shkëmbente bimë dhe kafshë nga një pjesë e botës në tjetrën. Ai lëshoi ​​60 yje evropianë në Central Park në 1890, të ndjekur nga 40 të tjerë në 1891.

  Vlerësimet thonë se rreth 100 milionë tufa erdhën nga përpjekjet e tij. Z. Schieffelin shpresonte të sillte të gjithë zogjtë e përmendur në dramat e Shekspirit në Amerikën e Veriut, një qëllim romantik dhe fisnik. Aty ku bilbilat,Bullfinches dhe Skylarks nuk ishin aq të suksesshme, Starling lulëzoi, duke treguar përshtatshmëri. Ata tregojnë shkathtësi në habitatin e tyre, duke filluar nga Florida në Alaska.

  Në mënyrën e tyre, Yjet janë ndërrues formash. Nga larg, ato duken të zeza të obsidianit. Ndërsa ata afrohen më pranë jush nën diell, ju shihni të gjelbër dhe vjollcë shkëlqyese duken magjike. Pigmentet e tyre janë edhe më befasuese kur fluturojnë në tufa, duke filluar si një mjegull gri që befas shndërrohet në nuanca të ylberta. Si ndodh ndryshimi? Ka të bëjë me pendët e tyre të strukturuara në mënyrë që ato të shpërndajnë dritën. Duke pasur në mendje kutinë e bojës së natyrës, Starling pyet: cilat janë ngjyrat tuaja të vërteta?

  Sa i përket madhësisë, yjet kanë një gjatësi prej 6 deri në 20 inç nga maja në bisht. Ka mbi 20 lloje, secila prej të cilave mund t'i shikoni më nga afër për vlerën simbolike.

  • Starling Hildebrant: Këta zogj jetojnë në Tanzani dhe Kenia në toka të larta dhe të hapura deri në 7200 këmbë. Ngjyrat e tyre të përthyera përfshijnë vjollcën, bronzin dhe portokallinë, së bashku me blu-jeshile tradicionale. Starling ilustron prindërimin bashkëpunues me ushqimin dhe një alarm unik për të paralajmëruar të tjerët afër rrezikut. Ju mund të konsideroni nuancat e zogut për kuptimin, vjollca është vetja më e lartë, portokallia - korrja e punës së ndershme dhe bronzi - siguria dhe qëndrueshmëria.
  • Ylli pa njolla: Gjatë pranverës dhe verës, zogu mban ngjyrosjen tradicionale dhe një pamje të pastër.Në dimër, vetëm majat e zbehta shfaqen në majat e pendëve të saj. Pendët janë në kontrast të plotë me këmbët rozë të ndezur, miqësi të ndërlidhur rozë dhe dashuri të butë.
  • Starling Wattled: Tipari i dukshëm në lidhje me Starling Wattled është njolla e tij e zhveshur në fytyrë, balli i zi dhe lëkura e verdhë. Meshkujt shfaqin një njollë të bardhë në njërën shpatull. Shenja i dallon ata nga një mashkull jo-prodhues, i cili ka një njollë të verdhë pas syrit dhe një njollë shumë më të vogël të shpatullave. E verdha lidhet me shpresën dhe lumturinë. Ndërkohë, në fund të zogut, ata kanë një gungë të bardhë, e bardhë që përfaqëson pastërtinë dhe natyrën shpirtërore. Si mashkulli ashtu edhe femra e species krijojnë folenë, inkubojnë vezët dhe ushqejnë të vegjlit e tyre në bashkëpunim.

  Yjet janë ndër zogjtë më aktivë në shoqëri. Në Evropë, ju mund t'i shihni ata duke fluturuar dhe duke pushuar së bashku, veçanërisht në dimër. Çdo kostum mban disa mijëra deri në disa milionë zogj. Yjet mund të fluturojnë mbi 12 milje duke kërkuar shtëpinë e tyre, me zogj të tjerë që bashkohen në aventurë. Ndërsa mbërrijnë, ata shpallin veten duke përdorur manovra të koordinuara, të cilat janë një mrekulli për t'u parë. Sjellja e tyre është e ngjashme me të qenit i sjellshëm dhe të trokasin para se të hyjnë në shtëpinë e dikujt. Bashkëpunimi në grup rezonon fuqishëm me Starlings.

  Starling Spirit Animal

  Kur kafsha Starling Spirit vjen në jetën tuaj, sugjeron kujdeskonsideratë se me kë kaloni kohë dhe sa ndikojnë ato në mendimet dhe sjelljen tuaj. Është mirë të jesh pjesë e një grupi të konsiderueshëm, por jo çdo anëtar i vetëm ka një ndikim pozitiv tek ju. Keni nevojë për miq. Kjo është normale. Por gjithmonë kujdesuni me kë të futni në rrethin tuaj të brendshëm. Qëndroni me njerëzit që mbështesin rritjen tuaj dhe të menduarit pozitiv.

  Në një mjedis grupor, Starling Spirit Animal ofron njohuri se si mund të qëndroni të sigurt, por jo të guximshëm. Të jetosh në paqe në shtëpinë dhe komunitetin tënd është gjithmonë një synim i rëndësishëm. Synimi i Starling është t'ju mësojë nuanca delikate të mirësjelljes në grup, në mënyrë që të jeni më të suksesshëm.

  Shiko gjithashtu: Simbolizmi Puffin & Kuptimi

  Komunikimi mund të jetë një luftë për shumë njerëz. Nëse jeni mes tyre, Starling është këtu duke ofruar ndihmë. Mendoni për fjalët tuaja përpara se të flisni. Kur një takim i rëndësishëm është përpara jush, meditoni me Kafshën tuaj Starling Spirit për udhëzime në lidhje me qasjen më të mirë. Mos kini frikë të parashtroni të vërtetën tuaj. Duhet pak praktikë, por marrëdhëniet kërkojnë qartësi. Të vokalosh nevojat e tua pa turp në një mënyrë perfekte Starling.

  Ndërsa Kafsha Shpirti Starling është një imitues i rafinuar, ai nuk e përdor aftësinë e tij me dëshirën e tij. Starling kërkon kujdes në përpjekjen për të bërë veten në imazhin e dikujt tjetër. Ju mund ta humbni veten në përpjekje, pavarësisht se sa i shëndoshë duket arsyetimi juaj.

  Transformimi është një tjetër temë ngaKafshë yjesh shpirtërore. Kush jeni ju në hije? Çfarë ndodh në dritë? Gjithkush ka diçka të veçantë - një "ngjyrë". Shfaqet kur rrezet e diellit shkëlqejnë në shpirtin tuaj. Ylli ju inkurajon të gjeni atë diçka të veçantë, ta nderoni dhe ta festoni.

  Kafsha Totem Starling

  Njerëzit e lindur me Kafshën Totem Starling veprojnë si një trajner i jetës dhe moderator kudo që shkojnë. Qëllimi i tyre përfundimtar është uniteti në të gjitha format e tij, duke përfshirë edhe atë shpirtërore. Ata shohin modelet themelore në botë dhe kuptojnë natyrshëm se çfarë nënkuptojnë. Një aftësi e tillë është e dobishme kur merreni rregullisht me asamble.

  Nëse Starling është Totemi juaj i lindjes, mund të jeni tepër të ndjeshëm ndaj fjalëve të njerëzve të tjerë. Jo të gjithë flasin një gjuhë që ju e kuptoni. Kur ndodh keqkuptimi, rishikoni komunikimin tuaj në mënyrë që të gjithë të arrijnë në të njëjtën faqe së bashku.

  Starling Medicine ka lidhje të ngushta me marrëdhëniet familjare dhe pozitën shoqërore. Në çdo mjedis, është e mençur të vëzhgoni fjalët tuaja (ndonjëherë bëheni të fortë). Ka një kohë për t'u angazhuar ose për të luftuar, dhe Totemi juaj e di se si, por rezultati është zakonisht shumë më i çrregullt nga sa e imagjinonit.

  Kafsha juaj Starling Totem nënkupton që ju nuk jeni solist. Ju dëshironi shoqërinë e të tjerëve dhe mund të vuani nga ankthi dhe depresioni nëse nuk keni intimitet të mjaftueshëm. Gjeni kohë për mbledhje me përmasa të ndryshme. Të voglat të mbushin shpirtin, të mëdhenjato ju japin energji për të tejmbushur.

  Starling Power Animal

  Kërkoni Kafshën tuaj të brendshme të Fuqisë Starling kur ndjeni përpjekjet tuaja për të kapërcyer pikën mjerisht. Starling ju inkurajon të tërhiqeni dhe të merrni një perspektivë më të mirë. Nga pikëpamja juaj e re, mund t'i ripërdorni përpjekjet tuaja me objektivitet më të madh.

  Shikoni te Kafsha juaj Starling Power kur kërkoni këngën tuaj të shenjtë. Në shpirtin tuaj ka zhurmë. Dëgjoni me vëmendje tingullin ndërsa Starling ju udhëzon drejt të kuptuarit. Përpjekjet tuaja mund të rezultojnë në aftësinë për të folur (ose kënduar) të vërtetën tuaj duke përdorur gjuhën tuaj të dashurisë.

  Starling si një simbol i kafshëve kelt

  Në uellsisht, fjala për Starling është "drudwen, Ndoshta sepse Druidët i mbanin Yjet me respekt të lartë. Një histori në Mabinogion jep më shumë perspektivë. Zoti Bran kishte një motër, Branwen. Mbreti irlandez, Matholwch, priti Branwen, një vajzë të bukur, si pjesë e një aleance. Branwen punonte ditë e natë si shërbëtore. Gjatë kohës së lirë modeste, ajo mësoi një Yll të fliste, duke ia dërguar zogun vëllait të saj. Falë fluturimit të Starlings, vëllai i saj mundi Irlandën dhe liroi Branwen me një goditje të vetme.

  Ëndrrat Starling

  Një yll fluturues në ëndrrën tuaj paraqet prosperitet. Ndërsa gjërat duken të errëta, mbajeni fort dhe mbani besimin. Ju keni mbështetjen e njerëzve të shquar që do t'ju kalojnë. Një herëpërmirësimet fillojnë, ato ndikojnë në çdo pjesë të jetës suaj.

  Të shohësh një Starling të vetëm të folezuar është një paralajmërim. Dikush që ju ka dhënë premtime të vazhdueshme nuk ka ndërmend t'i përmbushë ato. Njerëzit në jetën tuaj ju njohin si punëtore dhe ju pëlqen të hipni në pallto. Prisni lidhjet me individët që flasin shumë, por rrallë japin rezultat.

  Shiko gjithashtu: Simbolizmi trumcak & Kuptimi

  Një yll i plagosur në ëndrrën tuaj përfaqëson "plagët" tuaja. Diçka ju lëndoi thellësisht, dhe si rezultat ju vini në dyshim një marrëdhënie. Përpara se të dilni në përfundime këtu, pyesni veten nëse jeni shumë i ndjeshëm ose nëse po i nxjerr gjërat jashtë kontekstit.

  Kur Ylli në ëndrrën tuaj zbret në një çati, do të thotë se dikush që ju intereson ka gjetur më në fund një zgjidhje për një problem shqetësues. Lajmi për shërimin e tyre ju sjell gëzim të madh. Prisni derisa të dëgjoni detajet!

  Nëse Ylli në ëndërr shfaqet në pragun tuaj, përgatituni për mysafirët. Është një vizitë e papritur, por e mirëpritur. Koha së bashku krijon kujtime të mrekullueshme të përbashkëta për vitet në vijim. Kur Starling hyn në shtëpinë tuaj, ju do të takoni një interes të mundshëm romantik, dikë që intrigon.

  Starling Kuptimet simbolike Çelësi

  • Komunikimi
  • Bashkëpunimi
  • Familja
  • Dinamika e grupit
  • Mimika
  • Dhuratat personale
  • Këngët e shenjta
  • Shapeshifting
  • Unity
  • Shkathtësia

  Merr Arkën!

  Hape intuitën tënde ndaj mbretëria e egërdhe liro veten tënde të vërtetë! Klikoni për bleni kuvertën tuaj tani !

  Jacob Morgan

  Jacob Morgan është një shkrimtar i pasionuar dhe entuziast shpirtëror, i përkushtuar për të eksploruar botën e thellë të simbolizmit të kafshëve. Me vite kërkimore dhe përvojë personale, Jacob ka kultivuar një kuptim të thellë të rëndësisë shpirtërore pas kafshëve të ndryshme, totemeve të tyre dhe energjisë që ato mishërojnë. Perspektiva e tij unike mbi ndërlidhjen e natyrës dhe spiritualitetit u ofron lexuesve njohuri të vlefshme dhe udhëzime praktike për t'u lidhur me urtësinë hyjnore të botës sonë natyrore. Nëpërmjet blogut të tij, Qindra shpirtra të thella, toteme dhe kuptime të energjisë së kafshëve, Jacob vazhdimisht jep përmbajtje që provokon mendime që frymëzon individët të përdorin intuitën e tyre dhe të përqafojnë fuqinë transformuese të simbolizmit të kafshëve. Me stilin e tij tërheqës të të shkruarit dhe njohuritë e thella, Jacob i fuqizon lexuesit të nisin udhëtimet e tyre shpirtërore, duke zhbllokuar të vërtetat e fshehura dhe duke përqafuar udhëzimet e shokëve tanë të kafshëve.